Hasta La Vista Open kat. A

Ogólnopolski Turniej Squasha najwyższej rangi w Polsce

Termin: 20-21 kwietnia 2013


Zapraszamy do zapoznania się z:

WYNIKAMI TURNIEJU
,

FILMAMI,
ZDJĘCIAMI

 

Wysoka kategoria turnieju spowodowała przyjazd do Wrocławia zawodników z całej Polski. W sumie we wszystkich 7 kategoriach turnieju udział wzięło 155 graczy. Jednocześnie odbywały się zawody w kategoriach juniorskich oraz seniorskich.

Przyjechali zawodnicy ścisłej czołówki Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, wielu z nich to reprezentanci Polski. O ile liczba startujących zawodników w turnieju Open – 64 nie jest zaskoczeniem, to cieszy tak bardzo liczba grupa przyjezdnych juniorów. Wrocławscy kibice byli zachwyceni poziomem gry tak młodych zawodników. Co ciekawe najliczniejszą


Dalsze zmagania to rozgrywki
turnieju Kobiet, a w nim przede wszystkim niezwykle ciekawe półfinały. W pierwszym z nich zmierzyła się wielokrotna mistrzyni Polski Dominika Witkowska z przyszłą kilkukrotną Mistrzynią Polski Magdą Kamińską – zwyciężyła Magda w stosunku 3:1 – czyżby pomału nastąpiła zmiana warty? – przekonamy się już za miesiąc na Mistrzostwach Polski. W drugim półfinale nie do końca spodziewanie ale bardzo zasłużenie Natalia Ryfa pokonała Paulinę Krzywicką. Mecz o 3 miejsce niestety się nie odbył – Dominika oddała mecz młodszej Krzywickiej. W finale wrocławianka Kamińska wygrała 3:1 z Ryfą. Kategorią juniorską była grupa U11 – do 11 roku życia. Cieszy ten fakt, bo to oznacza, że fundamenty poziomu polskiego squasha pomału stają się coraz solidniejsze.

Jako pierwsze – w sobotę zakończyły się turnieje U15, U17 oraz U 19.
W kategorii do 15 roku życia najlepszy okazał się Gaspar Rybaczewski, który w finale pokonał Andrzeja Wierzbę 3:1. Trzecie miejsce na podium przypadło Bartoszowi Rewilakowi.
Pierwsza trójka turnieju U17 przedstawia się następująco: 1. Artur Machno, 2. Filip Szewczyk, 3. Maciej Matusiak. W tej kategorii na uwagę zasługują bardzo emocjonujące pięciosetówki w meczu finałowym Machno-Szewczyk oraz meczu o 3 miejsce Matusiak – Pych. O  zwycięstwie w obydwu tych meczach decydowały 2 punkty.
W kategorii U19 zmierzyło się 5 zawodników, którzy toczyli ze sobą pojedynki systemem “każdy z każdym”. To spowodowało, że znaczącym czynnikiem było dobre przygotowanie fizyczne. Błysnął Adam Pełczyński, który wygrał wszystkie mecze i sięgnął po złoto. Na drugim miejscu znalazł się Adrian Marszał, a dopiero 3 lokatę obsadził Damian Olejnik, który przez wielu był nominowany na zdecydowanego faworyta tej kategorii.

W turnieju Open w sobotę każdy zawodnik rozegrał 4 mecze.  Obyło się bez większych niespodzianek. Bardzo ciekawym pojedynkiem był najdłuższy mecz turnieju, trwający grubo ponad godzinę Karwowski – Tannen. Mordercze 5 setów, Marcin wygrywał już 9:6 w ostatnim secie i niestety dla Polskiej publiczności coś w “Niuńku” pękło i przegrał to spotkanie. Wrocławska publiczność liczyła na podium najlepszego wrocławskiego gracza Rafała Rykowskiego, jednak ten poległ w walce o półfinał z  Łukaszem Stachowskim 0:3. Małą niespodzianką w turnieju było zwycięstwo młodego Kuby Wasilewskiego z narzekającym na pesel Maćkiem Maciantowiczem 3:2.

Niedziela przywitała nas powiewem młodości. Zmagania rozpoczęły kategorie U11 oraz U13.
W grupie U11 najlepszy okazał się Aleksander Wierzba pokonując w finale Tytusa Felbór 3:1. Widać, że odziedziczył dobre geny po dumnym ojcu, który kilka lat temu stawał na najwyższym stopniu podium kategorii Open. Trzecie miejsce zajął Jakub Pytlowany, który pokonał w meczu o trzecie miejsce Dominikę Lubińską 3:1.

W grupie U13 bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Mikołaj Korsak, który jako jedyny zawodnik całego turnieju nie oddał przeciwnikom żadnego seta. Drugi w tej grupie był Igor Śniady a trzeci Jakub Śmigórski. W tej kategorii występował także jedyny wrocławski junior Aleksander Pietrzak, który “nadział” się na Mikołaja Korsaka w 2 rundzie i pozostała mu jedynie walka o miejsce 5, które później wywalczył.

A tymczasem w kategorii Open pierwszy półfinał jeszcze się nie zaczął a już się skończył – Nadav Tannen pokonał w nim 3:0 Przemka Atrasa  – czyżby Przemek celowo oszczędzał siły na mecz o 3 miejsce? Inaczej zrobił Łuasz Stachowski, który rzucił wszystko co mógł na półfinał z Khanem – wygrywał już  2:1 w setach  i wielu ludzi wierzyło, że może stać się jedynym Polakiem, który wygra z Kamą mecz w turnieju – tak się jednak nie stało i Łukasz nie tylko przegrał mecz z Khanem, ale także nie starczyło mu zdrowia na mecz  3 miejsce z Przemkiem, w którym poległ 3:0. Finał to mecz Izraelczyka z Pakistańczykiem z Niemiec. Bardzo wysoki poziom spotkania. Mało kłótni co przypadku Kamy Khana jest rzadkością. No i jak to się mówi wszyscy grają z i tak Niemcy zawsze zwyciężą.
Wynik finału: Khan – Tannen  3:1 (6, -2, 3, 8 )

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wzbogacenie swoją obecnością turnieju.

Przy okazji serdecznie zapraszamy do kibicowania podczas największego wydarzenia squashowego w Polsce jakim będą Mistrzostwa Świata Juniorów w Squasha 2013, które odbędą się 16-28  lipca 2013 w klubie Hasta La Vista.

Wszystkie informacje będą aktualizowane na stronie turnieju:
www.wjc2013.pl